TR EN
Araştırma Zirvesi 2015  |  Konuşmacılar  |  
Prof. Dr. Asaf Savaş Akat
Bilgi Üniversitesi / Akademisyen-Yazar
1943 yılında Ankara doğmuş, Levent ilkokulu, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuştur. AFS bursu ile bir yıl Kaliforniya’da lise (Redondo Union HS), OECD bursu ile iki yıl İngiltere’de lisans üstü eğitim (University of East Anglia ve London School of Economics) görmüştür. İstanbul Üniversitesinde doktora, doçentlik ve profesörlük ünvanlarını almıştır. Halen öğretim üyesi olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesinin kuruluşunda Rektörüğünü yapmıştır.
1982 yılında YÖK yasası sonrası akademik hayattan bir süre ayrılan Akat, Kavala Grubu, Eczacıbaşı Holding, İmtaş Sigorta gibi özel teşebbüs kuruluşlarının yönetiminde yer almış, çok sayıda vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşuna katkıda bulunmuştur. Ayrıca Yeni Demokrasi Hareketi içinde aktif siyaset yapmıştır.
Kamuoyunda Vatan Gazetesi köşe yazarlığı ve NTV-Ekodiyalog programı ile tanınmakta olan Akat’ın çok sayıda akademik ve güncel kitap, makale, yazı ve konferans sunuşu vardır. Prof.Dr.Nilüfer Göle ile evlidir.
 
Copyright 2015 Türkiye Araştırmacılar Derneği Her Hakkı Saklıdır.
design